subota, 10. prosinca 2011.

Hormon trudnoće - Hormon hCG


Što je hCG?

hCG je humani korionski gonadotropin. To je hormon kojeg proizvodi posteljica za vrijeme trudnoće. Kućni testovi na trudnoću napravljeni su kako bi ga detetktirali.

Zašto je bitna hCG razina testa?
Uglavnom, testovi na trudnoću koji otkrivaju najniži broj jedinica trebali bi biti osjetljiviji i dati ranije rezultat.

Na koji način rade kućni testovi na trudnoću?
Kućni test na trudnoću je napravljen tako da otkriva hCG, hormon kojeg oslobađa posteljica, odmah nakon što je embrio implantiran u endometrij maternice. Hormon se oslobađa u urin trudnica.

Koliko brzo nakon ovulacije mogu uraditi test?
Najranije što možete dobiti pozitivan rezultat na najosjetljivijim testovima na trudnoću jest 7 dana nakon ovulacije. Implantacija se treba dogoditi prije proizvodnje hCG-a, a onda se obično događa između 6-12 dana nakon ovulacije, obično 10 dana poslije. Zbog tog razloga ekonomično je čekati do 10-12 dana nakon ovulacije, ali čak i tada velikom broju žena koje su zaista trudne očitat će se negativan rezultat. Ako niste imali hCG injekciju (uobičajenu kod tretmana neplodnosti, kao što su Profasi, Pregnyl i Primogonyl) možete vjerovati pozitivnom testu, ali možete dobiti lažan negativan test. Razina hCG-a trebala bi se duplirati svaka 2-3 dana i mnoge žene neće imati pozitivan kućni test na trudnoću sve do prvog dana izostanka mjesečnice ili čak nekoliko dana kasnije.

Na koji način trebam izvesti test?
Trebali biste koristiti srednji mlaz urina – znači, trebali biste mokriti malo i onda ili držati štapić testa ispod mlaza urina ili koristiti posudicu za sakupljanje urina. Ako želite skupiti urin u posudicu, čak i ako ste uzeli test u obliku štapića, trebate držati upijajući vrh štapića u posudici sa urinom 5-10 sekundi. U suprotnom, pratite uputstva na testu.

Koliko dugo trebam suzdržavati urin?
Zavisi koliko dugo nakon ovulacije testirate. Ako ranije testirate, dobro je čekati četiri sata. Što više hCG-a imate u vašem sistemu, manje ćete se morati suzdržavati prije testiranja.

Kako treba očitati rezultate testa?
Trebate provjeriti upute koje su se nalaze u kućnom testu, jer postoje razlike među testovima. Većina testova ima dva prozorčića – jedan koji potvrđuje da je test urađen pravilno (kontrolni) i jedan koji daje pozitivan ili negativan rezultat. U prozorčiću sa rezultatom test obično daje liniju ili plus. Za test sa linijom, bilo koja obojana linija, bez obzira koliko slabo vidljiva, u prozorčiću sa rezultatom, je pozitivan rezultat. Neki testovi daju plus ili minus rezultat. U tim testovima očekujete jednu liniju, kao signal minus (-) u prozoru sa rezultatom za negativan rezultat i dvije linije koje izgledaju kao plus simbol (+) ako ste trudni. Uobičajeno je da je jedna linija u plus simbolu svjetlija od druge – bilo koji plus znak, bez obzira na varijaciju boja linije, treba se smatrati pozitivnim rezultatom. Svi kućni testovi na trudnoću trebaju se pročitati unutar vremena spomenutog u uputama, nakon čega ih treba baciti kako bi se izbjegle nejasnoće oko isparavajuće linije.

Mogu li koristiti kućni test na trudnoću ako sam primila hCG injekciju (kao što su Profasi, Pregnyl ili Primogonyl)?
Možete, ali biste trebali pričekati 7-14 dana nakon zadnje injekcije, odnosno nakon što izađe iz vašeg sistema. Ako testirate prerano, mogli biste dobiti lažan pozitivan rezultat. Pričekajte 14 dana nakon 10000j i 10 dana nakon 5000j injekcije ili 7 dana nakon 2500j.

Mogu li lijekovi kao što su Clomid, Serophene, Gonal-F, Follistim, Humegon, Pergonal, Repronex ili Fertinex izazvati lažno pozitivan rezultat kod kućnih testova?
Jedini lijek koji može izazvati pozitivan rezultat na trudnoću je onaj koji uključuje hCG.

Mogu li nadomjesci progesterona izazvati pozitivan kućni test na trudnoću?
Ne. Kućni test na trudnoću provjerava samo razinu hCG-a, ne progesterona. To su potpuno različiti hormoni.

Kolika razina hCG-a bi trebala biti?
Zaokruženi prosjek bi bio 25 mlU 10 dana nakon ovulacije, 50 mlU 12 dana nakon ovulacije i 100 mlU 14 dana nakon ovulacije.

Što ako sam uradila test i bio je negativan, ali kada sam pogledala nakon sat ili više vremena - ugledala sam blijedu liniju?
Možda ste trudni i jednostavno niste imali dovoljno visoku razinu hCG-a da bi potaknuli test u okviru uobičajenog vremena, a moguće je i da taj test tako reagira nakon određenog vremena, stoga trebate testirati ponovo kako bi bili sigurni u rezultat. Neke vrste upućuju na isparavajuću liniju, koja se pojavljuje nakon što test odstoji. Općenito govoreći, ne trebate se osloniti na pozitivan rezultat koji se ne pojavljuje u zadanom vremenu iz uputa testa. Sve vrste imaju mogućnost pojavljivanja isparavajuće linije ili kemijske reakcije.

Koji test je točniji: iz urina ili krvi?
Test krvi je točniji, ali nije obavezno osjetljiviji. Puno zavisi o laboratoriju. Kvantitativni test krvi, često zvan beta hCG test, mjeri točne jedinice hCG-a u krvi. To znači da će otkriti čak i najminimalniju razinu. Postoji još jedan tip krvnog testa, nekad zvan kvalitativni hCG. Ovo je test koji jednostavno daje da-ne odgovor na pitanje da li ste trudni. Poput testa iz urina, laboratoriji variraju po rezultatima smatranim pozitivnim testom trudnoće. Uobičajene razine za pozitivan test su 5, 10 i 25 jedinica. Razina ispod 5 smatra se negativnom. Test koji reagira na samo 25 jedinica hCG-a nije osjetljiviji od nekolicine urinskih kućnih testova.

Jesu li testovi u liječničkoj ordinaciji osjetljiviji od kućnih testova?
Obično su isti – očitavaju razinu hCG-a od 15-25 mlU kao pozitivan rezultat. U stvari, obično su to isti testovi, samo slabije upakirani.

Mogu li znati da li se razina hCG duplira ponovnom uporabom kućnog testa na trudnoću i traženjem tamnije linije?
Ne. Možete dobiti tamniju liniju kako trudnoća odmiče, ali kućni testovi nisu dovoljno točni da bi dali cjelovitu sliku. Samo kvantitativni beta hCG test krvi može to pokazati. Najbolje je uraditi test krvi u istom laboratoriju, jer standardi variraju.

Što ako se razine hCG-a ne dupliraju svaka 2-3 dana?
To ne znači da je nešto loše, ali zahtjeva daljnje istraživanje, uključujući rani ultrazvuk (6 tjedana od zadnje menstruacije, 4 tjedna nakon ovulacije). hCG koji sporo raste može biti povezan sa očekujućim pobačajem ili vanmateričnom trudnoćom. Bitna stvar koju treba zapamtiti jest da se srednja razina hCG duplira približno svaka dva dana: od 4-6 tjedana od menstruacije, zatim se duplira svaka 3 dana kada je razina 1600-6000, potom se dupliranje usporava na svaka 4 dana itd. Razina dostiže vrhunac tjedan ili dva prije kraja prvog tromjesečja (14 tjedana od zadnje menstruacije) prije nego počne opadati u drugom tromjesečju.

Ako sam trudna, koliko dugo će moj liječnik pratiti razine hCG-a?
Većina liječnika će uraditi dvije ili tri razine hCG-a da bi potvrdili dupliranje i tada zastati. Većina drugih će stati nakon fetalnog otkucaja srca, jer razine hCG-a variraju uvelike i dupliranje počinje polako opadati. Nakon što se vidi kucanje srca, šanse za pobačaj padaju na 16 posto prije 6 tjedana od zadnje menstruacije, 5 posto nakon 7-9 tjedana, 1-2 posto nakon 11 tjedana.

Imala sam pozitivan kućni test trudnoće, ali dobila sam mjesečnicu. Što se dogodilo?
Jedini način da saznate zasigurno jest uraditi kvantitativan hCG test krvi. Ako ste bili trudni, ali pobacili ranije, još uvijek možete imati nešto hCG-a na prvi dan krvarenja – ali test trebate uraditi što je prije moguće. Također je moguće da ste imali lažno pozitivan test trudnoće, u kojem slučaju trebate nazvati proizvođača i nastojati dobiti svoj novac nazad.

Imam sve simptome trudnoće i dobila sam slabo vidljivu liniju na kućnom testu za trudnoću. Moj kvalitativni (da/ne) hCG test krvi je negativan. Jesam li trudna ili ne?
Može biti da je kvalitativan test krvi manje osjetljiv od kućnog testa na trudnoću, stoga bi bilo dobro uraditi kvantitativan hCG test, koji mjeri točnu razinu hCG-a. Također, budite sigurni da test očitate u vrijeme predloženo na uputama, kako biste se osigurali da ne vidite samo isparavajuću liniju na kućnom testu.

Može li se dobiti pozitivan kućni test sa nižom razinom hCG-a od onoga koji se može otkriti testom prema proizvođaču?
Da. Većina tih testova može detektirati niže razine hCG-a nego što je navedeno.

Mogu li biti trudna, a ne dobiti pozitivan kućni test?
Da. Većina žena će uraditi kućni test u vrijeme kada im mjesečnica kasni nekoliko dana, ali ne rade to svi. Ako sumnjate da ste trudni, trebate otići liječniku za kvantitativan hCG test krvi bez obzira na rezultat koji dobijete na kućnom testu.

Moja beta je 75, a nisam dobila pozitivan kućni test na kojem se navodi da je razina za očitanje 50 ili manja, jesam li dobila krivo očitanje?
Ne obavezno. Testovi bi trebali očitati onoliko koliko je navedeno, ali to se ne događa uvijek. Moguće je da je test izveden nepravilno, da je urin bio previše razrijeđen da bi dao točno očitanje ili test nije bio dobro uskladišten prije upotrebe (testovi koji se smrzavaju, npr. prije će otkazati).

Može li lijek na recept ili lijek na slobodno omesti kućni test na trudnoću?
Lijek neće ni odgoditi pozitivan rezultat, niti će izazvati pozitivan rezultat, osim ako sadržava hCG (Profasi, Pregnyl ili Primogonyl). To uključuje lijekove protiv bolova, antibiotike i sl.

Mogu li oralni kontraceptivi / tablete za kontrolu začeća utjecati na rezultat kućnog testa?
Ne. Trebali biste dobiti točan rezultat i ako ste na oralnim kontraceptivima. Hormoni u tableti ne izazivaju lažno pozitivan ili negativan rezultat.

Mogu li droga ili alkohol utjecati na kućni test?
Droge poput kokaina, marihuane, heroina i alkoholna pića neće izmijeniti rezultat kućnog testa na trudnoću, ali je bolje testirati kada niste pod utjecajem.

Može li infekcija urinarnog trakta izazvati lažno pozitivan rezultat kućnog testa?
Ne. Kućni test na trudnoću detektira hormon hCG-a, ne bioproizvode infekcije. Infekcije ne izazivaju oslobađanje hormona. Najbolje je da liječnik potvrdi trudnoću i tretira infekciju što je prije moguće.

Može li stres izazvati lažno pozitivan rezultat?
Ne.

petak, 9. prosinca 2011.

Kako nazvati svoju bebu? Slovo LJ

LJ

LJubica 
LJubomir
LJubo
LJudevit
LJiljana
LJerka 
LJiljana
LJilja 
LJubomira

Kako nazvati svoju bebu? Slovo L

L

Luna  
Lucija
Luka
Lukrecija
Lucian
Leon
Leo
Lily
Lea
Lisa
Leonardo
Leonarda










Kako nazvati svoju bebu? Slovo K

K

Karlo
Karolina
Karolj
Klara
Klaudia
Karla
Kristijan
Kim
Kristijana
Kristina
Konstantin
Kruno

Kako nazvati svoju bebu? Slovo J

J

Jelena
Julijana
Julija
Julijan
Judita
Jolanda
Jagoda
Johana
Jakov
Jan
Janica
Jacob

Kako nazvati svoju bebu? Slovo I

I

Ivana
Ines
Irina
Irena
Inga
Ivančica
Iva
Ivan
Ivica
Ivona
Ilona

Kako nazvati svoju bebu? Slovo H

H

Helena
Hiara
Hebrang
Hrvoje
Hana
Hela
Herodot
Himena
Honorat
Hilda
Hugo

Kako nazvati svoju bebu? G

G
Gabriel
Gabriela
Gabica
Georgina
Grizela
Gašpar
Gracia
Gordana
Goran
Goga
Grizelda
Giovana
Georg

Kako nazvati svoju bebu? Slovo F

F
Filip
Filipa
Fiona
Franceska
Fran
Frane
Felisa
Fontesa
Finea
Francesko
Fabian

Franko
Fabricio

Kako nazvati svoju bebu? Slovo E

E
Emanuela
Emanuel
Eugen
Edvard
Edo
Edi
Edita
Elizabeta
Ena
Ema
Eva
Eugena

Kako nazvati svoju bebu? Slovo D

D
Donatela
Diana
Dijana
Dorotea
Danijela
Danijel
Dani
Danica
Darko
Dario
Dražen
Dino
Dinko

Kako nazvati svoju bebu?

C

Claudia
Cecilija
Clementina
Cornelia
Cane
Ciril
Cristin
Cloe
Ceca
Cvjeta
Cvjetin
Corana

Kako nazvati svoju bebu?





B
Branimir
Branislav
Bruno
Barbara
Borna
Beata
Branka
Boris
Bojana
Bojan
Bobica
Biba
Brigita
Brizela
Beta

Kako nazvati svoju bebu?


 
A
Adam
Adela
Agata
Agneza
Alan
Albert
Albin
Aleksandar
Alfonz
Alma
Alojzije
Amalija
Ambrozije
Ana
Anastazija
Andrija
Anðelka
Antun
Anzelmo
Apolonija
Ariel
Arnold
Astrid
Asunta
Augustin
Aurora


























Pojam Začeća


Znanost i medicina su posljednjih godina na tom području napredovale divovskim koracima, i ako su im ostala još mnoga pitanja koja treba razjasniti. Sada se točno zna kako se stvara i kako se tijekom trudnoće razvija ljudsko biće. Budući roditelji mogu od sada, na primjer, prekidom kontracepcijske metode kojom su se do tada služili, izabrati trenutak rođenja djeteta.Začeće time ne prestaje biti za njih uzbudljiv i povlašten trenutak. Razumijevanje prirodnog mehanizma samo pridonosi posebnom značenju događaja.


REPRODUKTIVNI ORGANI

Razvoj novog ljudskog bića je rezultat spajanja dvije posebne ćelije, ženske i muške. Prije nego što opišemo kako do njega dolazi, podsjetimo se na to koji su glavni reproduktivni organi.


Ženski spolni organi

Ženski spolni organi su jajnici, jajovod i maternica. Od oplodnje do rođenja, ti organi omogućuju začeće i razvoj budućeg djeteta.


- Jajnici. Te dvije male žlijezde bademastog oblika smještene su sa svake strane maternice. Jajnici sadrže 300.000 do 400.000 ženskih spolnih ćelija, koje najčešće nazivamo očite ili jajne ćelije. Očite potiču iz ćelija koje već postoje u 7. mjesecu materničnog života u maternici ženskog ploda, a od početka puberteta mogu biti oplođene. Očite se nalaze u folikulima, a ovi u tkivu jajnika. Od puberteta do prestanka mjesečnice (menopauza), u ciklusima od prosječno 28 dana, svaki jajnik proizvede zajedno s ostalima i jednu očitu sposobnu za oplodnju, koja će se nakon oplodnje nazvati jajašcem.

Glavna funkcija jajnika jeste omogućiti ovulaciju. Prvog dana ciklusa, folikul koji sadrži jajnu ćeliju, počinje "sazrijevati" na površini jajnika. Sazrjet će oko 12. dana od početka mjesečnice. Jajnik ce ga "izbaciti" oko 14. dana ciklusa u prošireni dio jajovoda (ampulu), odakle će početi njegovo spuštanje kroz cijev koja vodi do maternice. Za vrijeme tog putovanja, jajna ćelija može biti oplođena muškom spolnom ćelijom, spermijem. Ako ne dođe do spajanja sa spermijem i jajna ćelija ne bude oplođena, ona se ne usađuje u maternici, već propada. Tada se izbacuje sa menstrualnom krvi koja dolazi iz sluznice maternice. Sluznica se, ako ne dođe do oplodnje, ljušti 14 dana nakon ovulacije.


- Jajovodi su dva kanala u obliku tube, koji povezuju jajnike i maternicu, njihova ampula prihvaća svaki mjesec jajašce iz jajnika.


- Maternica je šuplji mišić obložen sluznicom. Zaštititi će za vrijeme devetomjesečne trudnoće jajašce koje postaje zametak, a zatim plod. U normalnom stanju, maternica je duga 6, široka 4 cm, a tezi 50 g. Na dnu je zatvara vrat maternice kroz koji prolazi jedan kanalić. Kroz vrat maternice će proći spermiji izbačeni ejakulacijom u rodnicu. Tim putem će u porođaju proći i dijete. Funkcionisanje cjeline maternica-jajovod-jajnik ovisi o radu žlijezda (kao što je i hipofiza) koje reguliše djelovanje hormona u organizmu.


Muški spolni organi

U muškarca testisi u redovnim ciklusima koji traju 120 dana stvaraju spolne stanice ili spermije. Oni se razvijaju u sjemenovodima svakog testisa. Zatim, dugim kanalima dolaze do sjemenih vrećica koje su smještene sa svake strane prostate. Od početka puberteta do kraja života, muškarac proizvede nekoliko milijardi spermija.
U trenutku ejakulacije penis sa spermom izbacuje spermije. Skupljaju se u rodnici, penju kroz maternicu i preživljavaju u tijelu žene od 24 do 72 sata. Ako su izbačeni van, njihov život traje tek nekoliko sati.


OPLODNJA

Oplodnja je spajanje muške i ženske spolne ćelije, gameta (grč. gamos, "vjenčanje"): jajne stanice i spermija. Ono se odvija u jednom od ženinih jajovoda, a rezultat je stvaranje prve ćelije: jajašca.
Jajna ćelija je prozirna, okrugla i dugačka jednu desetinu milimetra. Ima jezgru, citoplazmu, koja joj omogućava preživljavanje dok ne dođe do maternice ako je oplođena, a obavijena je želatinastom opnom, zonom pelucidom. Jajna ćelija ima 23 hromosoma. Sama po sebi nije pokretna, ali uz pomoć trepetljika i stezanja mišića jajovoda, lagano napreduje kroz okoliš u kojem može preživjeti od 12 do 24 sata.


Spermiji su pokretljivi i oplođuju. Građeni su od glave koja sadrži jezgru i repa koji im omogućava kretanje. Kao i jajna ćelija, svaki ima 23 hromosoma. Puno su manji od jajne ćelije, dugi su pet stotina mm i u minuti pređu 2 do 3 mm. Odloženi u rodnicu ejakulacijom, prodiru kroz vrat maternice u maternicu i za dva sata dolaze do jajovoda u kojem se nalazi jajna ćelija.
Iako su spremiji brojniji (120 do 300 miliona), valja znati da ce od nekoliko miliona spermija koji prodru u rodnicu, samo nekoliko stotina stići do jajašca i sasvim ga okružiti. Samo ce jedan ući u citoplazmu jajašca i oploditi ga. Čim uđe u citoplazmu, rep spermija propada, a jezgra raste i spaja se sa jezgrom jajašca... tako nastaje skup od 46 hromosoma (23 iz ženske i 23 iz muške spolne ćelije), neophodan za stvaranje zametka.
Svaki hromosom muške spolne ćelije uparit se ce sa odgovarajućim hromosomom ženske spolne ćelije. Od tog trenutka određen je spol i genetske karakteristike budućeg djeteta.


Tako stvoren zametak kreće se prema maternici do koje dolazi za 3 do 4 dana. Na putu se početne dvije ćelije počinju umnožavati. Ta skupina ćelija izgleda poput duda - pa otuda njezino latinsko ime morula - ali još uvijek nije veća od svega jedne desetine milimetra. Zametak prodire u maternicu u kojoj će se ugnijezditi.



NIDACIJA


Kada uže u maternicu četvrtog dana, zametak se sastoji od 16 ćelija. Ugnijezdit će se u sluznicu maternice tek 7. dan nakon oplodnje. Tri dana slobode u maternici ne omogućuju samo daljnje umnožavanje ćelija zametka, nego i njihovu diferencijaciju i organizaciju. Ćelije iz središta morule će rasti i stvoriti embrionalni čvorić (budući zametak). One s vanjske strane će oblikovati ovojnicu, nazvanu korion, stvarajući šupljinu napunjenu tekućinom.


Jajnik nastavlja svoj posao: folikul koji je sadržavao jajnu ćeliju pretvara se u žuto tijelo i počinje proizvoditi hormon, progesteron, potreban za nidaciju zametka u maternici. Drugi hormoni, estrogeni koji se luče u prvom dijelu ciklusa, pripremaju tkivo na djelovanje progesterona koji se luči za vrijeme drugog dijela ciklusa.
Pod utjecajem ta dva hormona sluznica maternice deblja. Mnogobrojne krvne žilice se prokrvljuju i obogaćuju hranljivim sastojcima. Jajašce će se doslovno zakopati u sluznicu, usaditi se i nastaviti svoj rast tokom devet mjeseci trudnoće.



GENETSKI SAVJETI


Začećem djeteta se postavljaju mnoga ozbiljna pitanja.
Primjerice u slučaju kada:
- imate već tjelesno ili mentalno zaostalo dijete
- kada ste sa svojim suprugom ili partnerom u bližem srodstvu (bratić ili sestrična), itd
- vi ili vaš partner bolujete ili imate neku urođenu manu (malformaciju) i strahujete da je ne prenesete na dijete (šećerna bolest, hemofilija itd)
- stariji ste od 35 godina i želite postati majkom, a znate da se rizik hromosomskih anomalija povećava s godinama.


Savjetovanje s genetičarom prije planirane trudnoće može vam odgovoriti na neka od tih pitanja. Genetičar će nastojati procijeniti opasnost od ponavljanja nasljednje bolesti ili ocijeniti može li se ranija bolest ili malformacija u porodici nekoga od budućih roditelja ponoviti. Uloga genetičara nije ni da zabranjuje niti da dopušta. On vam neće moći uvijek dati potpunu sigurnost, ali će procijeniti mogućnost rađanja djeteta sa hendikepom i pomoći će vam da se odlučite.

Slike začeća






Kašnjenje menstruacije i prvi simptomi trudnoće


Kasni li vam ciklus, a spremni ste saznati istinu, vrijeme je da se uputite u obližnju ljekarnu po test za trudnoću. Današnji su testovi jednostavni za uporabu, a eventualnu trudnoću neki od njih mogu detektirati još i prije izostanka mjesečnice, nakon 10 do 14 dana od trenutka oplodnje. Urinarni testovi (bilo kućni, bilo laboratorijski, jer princip im je isti) funkcioniraju tako što reagiraju na prisutnost humanog korionskog gonadotropina, HCG-a u urinu. To je hormon kojeg proizvodi posteljica, a nalazi se u krvi i urinu trudnice. Brine da ženino tijelo oslobađa dovoljne količine estrogena i progesterona za normalno funkcioniranje, a da pritom ne dođe do menstruacije, tako da se trudnoća održi. Stoga dokaz HCG-a u krvi i mokraći potvrđuje trudnoću. Svaka dva dana gotovo se udvostruči, a svoj maksimum dostiže sa 60-70 dana trudnoće.

Kako se testirati?

Najbolje je testirati prvi jutarnji urin jer se u njemu nalazi najveća količina hormona HCG-a. Detalje o izvođenju testa dobro proučite u uputama koje ćete dobiti zajedno s testom. Ukoliko u vašem urinu ima HCG-a, pojavit će se linija, plusić ili neka druga reakcija na prozorčiću predviđenom za rezultat. Proizvođači tvrde da su testovi, pridržavate li se njihovih instrukcija, točni u 97 posto slučajeva. Međutim, neka istraživanja pokazuju da čak 25 posto slučajeva bude s uglavnom lažno negativnim, ali i lažno pozitivnim rezultatima.

Kada rezultat može biti lažan?

Ukoliko test pokaže negativan rezultat, to još ipak ne isključuje potpuno trudnoću, pogotovo ako su prisutni i drugi znakovi trudnoće. Lažni negativni rezultati uglavnom se pripisuju preranom testiranju ili lošim prikupljanjem urina (drugačijim od onog navedenog u uputama) Lažno pozitivni rezultati su još rjeđi, a mogući su u slučajevima npr. cisti na jajnicima, rijetkih tumora ili kod žena koje su zbog liječenja neplodnosti dobivale injekcije HCG-a. Kod testova novije generacije, visoke osjetljivosti, koji reagiraju na vrlo male koncentracije hormona, rezultat može biti pozitivan ako je testiranje provedeno jako rano (4 dana prije očekivane mjesečnice), a pri ponovljenom testiranju može biti negativan zbog prirodnog okončanja trudnoće. Istraživanja su, naime, pokazala kako čak 22 posto trudnoća prirodno spontano završi i prije nego što se klinički potvrdi.

Preporučuje se slabo pozitivan test provjeriti ponavljanjem nakon 48 sati, budući da se tijekom trudnoće koncentracija HCG-a svaka tri dana nakon začeća poveća dva i pol puta. Drugi hormoni, lijekovi, antibiotici i druga sredstva ne utječu na rezultate testa.



10 prvih znakova trudnoće

Niti osjetite li sve, a kamo li neki od navedenih znakova, ne mora značiti da ste u drugom stanju. Ali, bit će dovoljni da vam usadi crv sumnje, a on će vas izjedati sve dok stvar ne provjerite!
  1. Mučnine i povraćanje: Jutarnje mučnine počinju dosta rano, čak tjedan dana nakon začeća, pa vas već one same po sebi mogu potaknuti da posegnete za nekim konkretnim testovima.
Promjena okusa i želja za hranom: Metalni okus u ustima i preferiranje neke određene ·  hrane može biti jedan od prvih znakova trudnoće, čak prije izostanka menstruacije. Možda vam više ne paše kava ili alkohol, pečeno. Često počinje smetati i dim cigarete. Pretpostavlja se da su hormoni uzrok ovih promjena. Ipak, nemojte popuštati željama za kaloričnom hranom.
·  Promjene na grudima (osjetljivost, svrbež, napetost): Otprilike tri tjedna nakon začeća osjetit ćete da su vam grudi i bradavice osjetljivije. Ponekad mogu biti i natečene - nalik razdoblju kada trebate dobiti mjesečnicu. To je izazvano progesteronom. Već prije izostanka mjesečnice moguće je da ćete osjetiti svrbež ili bolove u grudima, a osobito na bradavicama. Na početku trudnoće naglašenije su vene na grudima, bradavice postaju tamnije i pojavljuju se izbočenja malenih žlijezda oko bradavice. Vaše se tijelo već priprema za hranjenje djeteta. Već sada se na bradavicama može pojaviti i vodenasta sekrecija.
·  Blago krvarenje i grčenje: U trenutku implantacije, kada se embrij veže za uterus, može doći do blagog krvarenja. Događa se to otprilike osam do deset dana nakon ovulacije, nešto prije nego što bi inače počeo novi menstrualni ciklus. Iscjedak je bljedunjav, više ružičast nego krvav. U ranim razdobljima trudnoće moguća je i pojava grčeva. Naime, sve dok uterus ne zauzme svoj položaj i ne bude poduprt zdjelicom, u drugom tromjesečju podložan je grčevima nalik menstrualnima. Kontrakcije se javljaju redovito, a mogu se povećati tijekom tjelovježbe, orgazma ili čak neke jednostavnije promjene položaja.
·  Povećani umor: Jedna od čestih nuspojava u prvih osam do deset tjedana je iscrpljenost u svako doba dana, moguće su čak vrtoglavice i nesvjestice. Tijelo, naime, prolazi kroz značajne metaboličke promjene, koje se kod većine žena smire oko 12. tjedna trudnoće.
·  Učestalo mokrenje: Kako se maternica povećava, počinje pritiskati mokraćni mjehur te smanjuje njegov kapacitet. Osim toga, hormonalne promjene uzrokuju i popuštanje napetosti mišića, pa tako i mišića mokraćnog mjehura. Puno žena već tjedan nakon začeća mora češće mokriti. Ali, češće mokrenje može biti i znak urinarne infekcije. Osjetite li peckanje pri mokrenju ili imate bolove, obavezno informirajte liječnika. Negdje oko 12. tjedna trudnoće maternica se već tako povećala da se pomaknula iz područja mjehura i pritisak na mjehur pomalo popušta.
  1. ·  Zatvor: Dodatni hormoni tijekom trudnoće djeluju na opuštanje crijeva, zbog čega
  2. ona postaju manje efikasna.
  3. Porast tjelesne temperature: Ukoliko vam se povisila tjelesna temperatura i nikako se ne snižava, vrlo je lako moguće da ste u drugom stanju.
  4. Bezrazložne promjene raspoloženja: I opet su hormonalne promjene krive što ćete možda biti razdražljivi, a možda i plačljivi bez razloga.
  5. Izostanak mjesečnice: Ako inače imate redovite cikluse, izostanak mjesečnice gotovo je siguran znak da biste mogli biti u drugom stanju. Dogodi li se to zajedno s nekim od ostalih navedenih simptoma, ne morate ni čekati plavu boju na testeru.
Kada na testiranje krvi?

Kada prođe 15 dana od dana kašnjenja menstruacije, što znači da ste možda mjesec dana u drugom stanju, ginekolog trudnoću može utvrditi pregledom. Imate li jako nepravilne cikluse, ako su vaši testovi urina negativni, a vi i dalje imate znakove trudnoće, postoji li sumnja na izvan materičnu trudnoću, ako ste imali problema sa sterilitetom, spontane pobačaje ili su prijašnje trudnoće imale komplikacije na početku, te ako je i ultrazvučni nalaz nejasan, može zatražiti da se napravi §HCG iz krvi. To je aktivni dio već spomenutog hormona HCG-a, a otkriva i najmanju količinu hormona u krvi, te je gotovo sto posto siguran. Ovaj test ne otkriva samo prisutnost HCG-a, nego i njegovu točnu količinu, što je važan podatak da se vidi ima li trudnoća dobar početak. Radi se o jako kompliciranoj analizi koja se radi samo onda kada liječnik to smatra potrebnim.